Баскетбол в нашій країні не такій популярний, як футбол, і зустріти на вулиці 10 чоловік, що грають на майданчику в дві команди «від кільця до кільця» можна не часто. Однак двох-чотирьох баскетболістів, що кидають м’яч під одним щитом можна побачити на багатьох спортмайданчиках, де встановлена вулична баскетбольна стійка . Є навіть окрема гра – стрітбол, що походить від баскетболу, але розрахована на меншу кількість гравців-шість. І вже з 2020 року стрітбол (правильна назва гри «Баскетбол 3х3») став олімпійським видом спорту. До слова сказати, на сьогодні існує три основних дисципліни баскетболу«Баскетбол 5 х 5», «Баскетбол 3 х 3, або стрітбол» і «Міні-баскетбол». Тому важливо правильно підібрати баскетбольну стійку, щит і кільце, які б оптимально підходили до кожній конкретного майданчика.

Баскетбольний щит

Згідно з правилами ФІБА баскетбольний щит має розмір 180 х 105 см і ніяких інших окремих, спеціальних «стрітбольних» розмірів, а тим більше форм немає. Найчастіше на багатьох сайтах можна побачити баскетбольні щити менших розмірів і неправильних (непрямокутних) форм з назвою «Щит стрітбольний». Це не правильно.

Стрітбол відрізняється від звичного нам «баскетболу 5х5» багатьом – правилами, кількістю гравців, розміром майданчика (часто їй служить половина стандартної), але ніяк не розміром чи формою щита.
Однак ще один розмір щита є. Він відноситься до такої незвичної нашому слуху грі, як «міні-баскетбол». Насправді все просто, «міні-баскетбол» – це баскетбол для дітей у віці 8-12 років. Від звичайного він відрізняється насамперед розмірами – ігровий майданчик трохи менше. Щит трохи менше, висота до кільця трохи менше, ігровий час трохи менше, м’яч трохи менше і легше. Все підлаштовано під гравців, які поки теж «трохи менше». І ось тут використовується щит, розмір якого 120 х 90 см. Крім того, якщо в баскетболі 5х5 та стрітболі, висота від підлоги до щита 290 см, то в «міні-баскетболі» 245 см і, відповідно, висота до кільця в баскетболі та стрітболі 3,05 м, а в «міні-баскетболі» 2,60 м.

Таким чином, якщо ви плануєте будівництво повноцінного баскетбольного майданчика для гри 5 х 5, то щит повинен бути 180х105 см. Якщо ви плануєте будівництво майданчика для повноцінної гри в «баскетбол 3 х 3» – стрітбол, то щит для баскетболу повинен бути 180х105 см. Щит ж розміром 120 х 90 см буде доречний на шкільному спортмайданчику або в шкільному спортзалі.
Хоча, якщо метою установки баскетбольної стійкі є «покидати м’яча» у себе у дворі, пограти у вільний час з дітьми у себе на ділянці, то можна вибрати і інші розміри (ті ж 120 х 90 см) та інші форми щита. Безумовно, щит з меншими розмірами краще впишеться в інтер’єр ділянки приватного будинку, не нависаючи над ним своїми громіздкими розмірами.
Тепер варто звернути увагу на матеріал, з якого може бути виготовлений щит. Найбільш поширені три – фанера, оргскло, метал.

Щит з вологостійкої фанери

Самий дешевий варіант. Зазвичай він використовується на малобюджетних майданчиках. Часто такі щити можна побачити в шкільних спортзалах. До переваг таких щитів можна віднести тільки одне – низька ціна.

Щит с оргскла

Коштує такий щит помітно дорожче. Але і виглядає він теж набагато цікавіше. Невипадково щитами з оргскла обладнано більшість професійних баскетбольних арен. Крім того, на таких аренах прозорий щит дає можливість глядачам, що сидять за ним спостерігати за грою.

Непогано буде виглядати щит з оргскла невеликого розміру і в приватному дворі, де він добре впишеться в ландшафтний дизайн ділянки.

Металевий щит

Найбільш практичний варіант для громадських майданчиків. Зазвичай металеві баскетбольні щити робляться з листового металу, товщиною не менше 3 мм. Перевага таких щитів – довговічність. Важливо, щоб такий щит був якісно пофарбований при виробництві. Найкращий варіант – полімерно-порошкове покриття. Завдяки йому фарба рівномірно покриває всю площу виробу, не відшаровується з часом і надійно захищає метал від корозії.

Вулична баскетбольна стійка

Не менш важливо повісити обраний щит на правильну, відповідну йому стійку, адже від якості стійкі багато в чому залежить безпека гравців. Це може бути вулична баскетбольна стійка на кількох опорах або на одній опорі. Розглянемо, коли необхідно ставити тільки першу, а коли достатньо поставити другу.
Для початку ще трохи інформації з правил баскетболу ФІБА. Відстань від лицьової лінії до проекції щита на ігрове поле повинна становити 1200 мм і 1575 мм до проекції цента кільця.
З огляду на те, що опора повинна перебувати ще на деякій відстані за лицьовою лінією, виходить, що ферма, до якої кріпитися щит повинна мати виліт не менше 1300 – 1400 мм. А це вже чималий важіль.

Стаціонарна баскетбольна стійка на 4-х опорах

Далі додається особливості гри. Більш підготовлені гравці, щоб зробити гру видовищною можуть виконати так званий слем-данк – вид забивання в баскетболі (а також стрітболі), при якому гравець вистрибує вгору і однією або двома руками кидає м’яч крізь кільце зверху вниз. Найчастіше після такого кидка гравець хапається за кільце і зависає на ньому. Таким чином, навантаження на кільце, щит і стійку максимальні, міцність і надійність кожного елемента мають велике значення. Тому, якщо майданчик призначений для гри дорослих баскетболістів з хорошими навичками і високим рівнем майстерності, то необхідно використовувати баскетбольні стійки на 4 опорах, які зможуть витримувати велику вагу гравців, які час від часу чіпляються за кільце.

Баскетбольна стійка на опорі з 4-х ніжок
Стаціонарна баскетбольна стійка на 4-х опорах

Однак такі вимоги до відкритих майданчиків пред’являються не часто. Зустріти на них гравця, здатного виконати слем-данк – велика рідкість. Найчастіше там грають спортсмени-любителі, які не особливо орієнтуються на суворі правила і розміщення щита до лицьової лінії. У таких випадках можна використовувати стійку з однієї опори з невеликим вильотом кронштейна кріплення щита – до 1 метра. Такі стійкі коштують на порядок дешевше і більш прості в установці. Вони оптимально підходять для шкільних майданчиків, невеликих універсальних спортмайданчиків і майданчиків в приватних дворах. Крім того, якщо така баскетбольна стійка зроблена професійно і якісно, ​​то у неї має бути передбачена можливість регулювання кріплення щита по висоті. Так, поставивши одного разу хорошу стійку у себе у дворі для гри з дітьми з досяжною для них висотою до кільця, ви з часом зможете збільшувати цю висоту по мірі росту дітей.

Баскетбольна стійка на одній опорі
Вулична баскетбольна стійка з регулюванням висоти

Резюме

Таким чином, правильний вибір баскетбольної стійки і щита дуже важливий. З одного боку, на приватних, невеликих громадських, дитячих та шкільних спортмайданчиках можна обмежитися щитами з меншими розмірами і стійками на одній опорі, зберігши при цьому більше ігрової площі і заощадивши кошти. З іншого боку, будуючи баскетбольний майданчик, на якому імовірно будуть відбуватися жаркі баталії справжніх, підготовлених спортсменів, потрібно використовувати максимально надійне обладнання – повнорозмірні стандартні щити, міцні стійкі на кількох опорах і якісні баскетбольні кільця, щоб убезпечити спортсменів.
Від того, наскільки якісно і надійно зроблено спортивне обладнання, залежить термін його служби, а, найголовніше, безпека спортсменів, які грають на майданчиках. Тому не варто на цьому економити і купувати свідомо дешеве і при цьому часто практично одноразове.

Вулична баскетбольна стійка доступна для замовлення на нашому сайті.