Ворота для міні футболу – головний елемент будь-якого футбольного майданчика. Якщо зіграти гру без якісного покриття, без огорожі, без освітлення можна, то без воріт – футбол не футбол. Напевно, футболісти середнього віку мають досвід гри, коли воротами були дві цеглини, два шкільних рюкзака або дві пляшки з-під лимонаду. Більш просунуті спортсмени знаходили майданчики з деревами на протилежних сторонах. Досвідчені прибивали до них дошку на висоті витягнутої вгору руки або натягували мотузку.
Але зараз таке рідко де можна побачити. З популярністю гри зростала і кількість футбольних майданчиків в Україні. В даний час хоча б мінімально облаштований майданчик можна зустріти в багатьох дворах, парках, школах. І їх кількість постійно зростає, а разом з ними зростає і попит на якісні футбольні ворота. Спробуємо розібратися, які вони бувають і на що треба звертати увагу при виборі.
Що таке футбольні ворота?
Спочатку футбольні ворота являли собою дві вертикальні стійкі, що закріплені в землі, звані штангами, з’єднані між собою зверху перемичкою, званою поперечиною. Пізніше на них здогадалися вішати сітку (мабуть після постійних спірних моментів попадання або непопадання м’яча у ворота)
Розміри футбольних воріт
Футбольні ворота для стандартного футбольного поля мають розмір 2,44 х 7,32 м (згідно з вимогами ФІФА). Настільки некруглі цифри пояснюються тим, що батьківщина найбільш поширеного і звичного нам футболу – Англія і в перекладі на їх систему вимірювання, розмір воріт виглядає дуже приємно навіть для перфекціоніста – 8 футів на 8 ярдів.
Ворота для дитячих та юнацьких турнірів мають розмір 2 х 5 м. Ігри рекомендовано проводити на полі 40 х 60 м. Використовуються вони досить рідко, хіба що в спеціалізованих футбольних школах і секціях.
Ворота для міні-футболу мають розмір 2 х 3 м. Найбільш поширений вид гри серед любителів, в зв’язку з тим, що не вимагає великих площ для поля, великої кількості гравців (для гри досить зібрати 10 чоловік). Крім того, цей вид футболу динамічніший, зазвичай з великою кількістю голів.
Отже, розмір воріт для міні-футболу такий: відстань від штанги до штанги 3 м, висота від підлоги до поперечини – 2 м. Штанги і перекладина мають ширину (діаметр) 8-10 см. Їх форма в поперечному перерізі має форму кола (простіше кажучи, повинні бути зроблені з круглої труби). Так, згідно з вимогами ФІФА, штанги і перекладини стандартних воріт повинні мати в розрізі форму кола (іноді, зустрічаються у формі еліпса). Однак часто можна зустріти міні-футбольні ворота з квадратними стійками. На наш погляд, це не зовсім коректна.Можливо, це пов’язано з тим, що ворота для міні-футболу за своїми параметрами збігаються з гандбольними. У гандболі ж ворота, згідно з офіційними правилами, дійсно повинні мати квадратні (або прямокутні) форми. Природно, що в універсальних спортзалах одні ворота використовують для обох ігор. Однак, якщо на вашому міні-футбольному майданчику не планується ігор в ручний м’яч, то правильніше укомплектувати такий майданчик воротами для футболу саме з круглими штангами і поперечиною.
Особливості конструкції футбольних воріт
На сьогодні практично всі продавці і виробники пропонують розбірні та нерозбірні ворота. Основна мета виготовлення розбірних воріт – здешевлення транспортування від магазину (складу, цеху) до майданчика. Однак, чи дійсно це вдала опція?
По-перше, правильно зроблені розбірні ворота з хорошими і надійний вузлами кріплення коштують помітно дорожче, що, в свою чергу «з’їдає» вигоду в вартості доставки. По-друге, далеко не у всіх виходить зробити ті самі вузли з’єднання довговічними. Якщо вам пропонують розбірні ворота, які збираються шляхом простого прикручування поперечини і задніх стійок до штанги болтами М-8 (а то і М-6, що часто буває), то можете бути впевнені, що такі ворота не прослужать і півроку. Перший же хороший футболіст з гарним ударом, розіб’є такі кріплення за кілька ігор (зазвичай починається з того, що розхитується різьба з’єднань). Болти, під дією постійних вібрацій викручуються, руйнують різьблення і, далі ремонт стає можливими тільки за допомогою зварювального апарату.
Найбільш надійний варіант з’єднання частин воріт – за допомогою міцних фланців
Більш надійними будуть цільні ворота, зварені якісними апаратами в заводських умовах з обробленими зварювальними швами. Ціна нерозбірних (суцільнозварних) футбольних воріт зазвичай менше, ніж розбірних, а надійність помітно вище, що робить їх безсумнівно більш вдалим варіантом.
Наступний елемент конструкції, на який потрібно звернути увагу – це задні стійкі. Багато виробників помилково вважають їх лише елементом кріплення і підтримки сітки. Виходячи з цього вони роблять їх з дешевих матеріалів, наприклад, з профільної труби 20х20 мм, зменшуючи таким чином загальну ціну воріт. Однак 30% (або близько того) точних сильних ударів (голів) приходиться саме на задні стійкі. Через це вони швидко деформуються, відриваються від основних штанг. Тому важливо звертати увагу на якість металу, з якого зроблені задні стійкі і надійність їх кріплення
Система кріплення сітки та сітка
Ще один елемент, на перший погляд незначний – система кріплення сітки. У більшості виробників такою системою служать приварені до штанги та перекладини кільця, через які протягується шнур переплетений з сіткою. Такий спосіб кріплення вже застарів і не є надійним. Звичайно ж, що чим менше точок кріплення, тим більше навантаження на кожну таку точку. В результаті обв’язувальний шнур і осередки сітки в першу чергу рвуться саме в біля таких кілець кріплення. Більш вдалий варіант це кріплення сітки за допомогою спеціальної планки, яка прикручується до стійок. В такому випадку, навантаження рівномірно розподіляється на всі осередки по периметру сітки, збільшуючи її термін служби.
Пару слів про саму сітку: найчастіше ворота комплектуються сіткою з шнура 2,5-3 мм з осередком 100 х 100 мм (а іноді і більше – головне, щоб м’яч не пролітав). Відповідно, «добре сидить» така сітка на воротах тільки при установці. Через пару тижнів вона рветься і осередки доводитися пов’язувати вручну після хороших ударів, а через пару місяців вона перетворюється в одну велику діру, яка вже ні піддається ремонту. Оптимальний варіант для міні-футбольних воріт – це сітка з осередком 40 х 40 мм і діаметром шнура не менш ніж 4,5 мм.
Фіксація воріт до основи майданчика
Наступне, на що потрібно звертати увагу при виборі воріт – це спосіб їх фіксації на ігровому полі. Якщо таке в воротах не передбачено, то використовувати такі ворота при грі небезпечно. Ворота можуть впасти на гравця, що влетів ногами в штангу в запалі гри. Відомі випадки, коли нудьгуючий воротар починає використовувати поперечину в якості турніка і перекидає ворота на себе, захопившись вправою. Тому в процесі підготовки основи, потрібно не забути підготувати фундамент, до якого будуть кріпитися ворота, а самі ворота повинні мати зручну і, головне, надійну систему фіксації до основи.
Колір воріт для футболу
Нерідко виробники пропонують ворота з можливістю вибрати будь-який колір згідно зі стандартом RAL. Крім того, штанги і поперечину пропонується зробити двоколірними за допомогою плівки Oracal. Чи необхідно це? Можливо тут знову відбувається плутанина через схожість воріт міні-футбольних і гандбольних. У правилах гандболу сказано, що «Стійкі воріт з трьох видимих з майданчика сторін повинні бути поперемінно пофарбовані в два контрастні кольори, що відрізняються від кольорів майданчика». Але в правилах ФІФА, вимог до «різнобарвності» воріт немає. Всі вони в більшості випадків фарбуються в білий колір – незалежно від фірмових кольорів того чи іншого клубу або стадіону. Навіть на стадіоні «матрацників» ( «Атлетико» Мадрид) ворота білі, без червоних смуг. Тому використання різнокольорових (червоних, жовтих, смугастих) добре виглядає на зовсім дитячих майданчиках. Класичним же кольором для футбольних воріт є білий.
Ну, і безумовно важливий спосіб фарбування. Самий якісний і довговічний спосіб – полімерно-порошкове покриття. Воно дозволяє отримати надійний однорідний шар фарби по всій площі.
Таким чином, використовуючи всі перераховані вище поради, ви зможете швидше і правильніше зорієнтуватися при виборі воріт для свого футбольного майданчика. Сподіваємося, що разом ми зможемо швидше зруйнувати міф, що спортивне обладнання для майданчиків загального користування не може бути надійним і довговічним.
Купити якісні футбольні ворота ви зможете, звернувшись до компанії SPORO, яка є українським виробником спортивного обладнання